Památkové objekty otevírají pozvolna brány školám a připravují smysluplné programy, které vhodně doplňují školní výuku a vycházejí ve většině případů z rámcových vzdělávacích programů. Využívají přitom toho, co mohou nabídnout jen oni - autentického prostředí klášterů plus témata, která přímo dýchají ze zdí. Zajímá Vás, co jedli mniši? Jak se dorozumívali v čase ticha? Jak zakusit přirodu všemi smysly? Pak jste tady správně. Naleznete zde přehled edukačních programů v klášterech a odkazy na ně, do budoucna připravujeme jeho rozdělení podle cílové skupiny.
Broumov - celá škála programů vedených zkušenými lektory z oblasti historické i přírodovědné. Nechybí ani moderní technologie - využítí filmu v projektu Fimfárum. Mezi další zajímavé projekty patří Skriptorium - středověká písárna, Na obědě u benediktinů, Poznej baroko nejen naoko. Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ. Možnost pobytových programů.
Kadaň - ve vegetační sezóně nabízí program pro MŠ Rajská zahrada, pro ZŠ jsou připraveny Pohled do minulosti Kadaně a Život v klášteře, pro SŠ jsou programy zaměřené na výzdobu klášterního kostela, každodennost nebo profesi archeologa, která vyvolá nejednu otázku po smyslu ochrany památek
Plasy - klášter s malířským uměním propojují v Plasích, kde po zrušení žila rodina známých malířů Stretti. Prostřednictvím jejich galerie se pro ZŠ nabízí možnost interpretace obsahu a významu kulturních děl. Speciální program Práce v bílých rukavičkách pro studenty uměleckých, uměleckoprůmyslových, uměleckořemeslných, knihovnických SŠ a VŠ najdete v rovněž v klášteře sídlícím depozitáři Národního památkového ústavu.
Sázava - Edukační program o životě svatého Prokopa a jeho působení nejen v Sázavském klášteře pro žáky ZŠ. Nově odkryté fresky ukáží výjevy k legendám o sv. Prokopovi. Žáci oblečeni v poutních pláštích plní různé úkoly, které jim pomáhají seznámit se se životem mnicha v klášteře i poustevníka, s jeho ctnostmi a s jeho bojem proti zlu. Program je doplněn o práci s pracovními listy. Na úvodní část navazuje jedna ze tří aktivit (dle Vaší volby): výtvarná dílna, zahrada nebo studánka Voskovka.
Teplá - Hroznatova akademie nabízí programy Klášterní architektura, Kniha a knihtisk, Malíř a malba. Programy existují ve variantách pro všechny věkové skupiny.
Teplice - kromě komentovaných prohlídek expozicemi se můžete do dějin ponořit v programu pro 1. stupeň ZŠ Historie města Teplice. Pozoruhodnou je i počítačová hra o prostorách a čase v klášterech.
Velehrad - pro školy jsou ve Velehradě od jara 2013 nabízeny vzdělávací programy ve třech tématech s odkazem na historii Velehradu, sv. Cyrila a Metoděje a cisterciáky.
Zlatá Koruna - Zlatá Koruna nabízí školám kvalitní pracovní listy pro jednotlivé věkové kategorie, s nimiž se během prohlídky pracuje. Prohlídku je možné ve vybraných dnech doplnit výtvarnou dílnou (písařskou a knihvazačskou) pod vedením zkušených lektorů. Pozornosti pedagogů doporučujeme i literární expozici v klášteře: Místa setkávání.
Žďár nad Sázavou - muzeum ve Žďáře nabízí několik edukačních programů pro žáky a studenty: Odkud je blízko ke hvězdám (1 st. ZŠ), Člověk v domě, dům v člověku (2. st. ZŠ), Stabilitas loci - Žďárský klášterv labyrintu času (SŠ).