Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech
duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Žádné události

Cisterciácká cesta

Vítejte na Cisterciácké cestě! Cisterciácká cesta, nově vytvořená na jaře 2022, je 5000 km dlouhá evropská kulturní stezka, která vede přes šest evropských zemí včetně Česka. Zve Vás po stopách „šedých mnichů“. Dne 31.3. a 1.4.2023 se slavnostně otvírala česká část kolem Plas. Další otevření proběhlo ve Vyšším Brodě, na Velehradě a na jaře 2024 se můžeme těšit na Vysočinu (Žďár n. S.).

Číst dál...

Památkové objekty otevírají pozvolna brány školám a připravují smysluplné programy, které vhodně doplňují školní výuku a vycházejí ve většině případů z rámcových vzdělávacích programů. Využívají přitom toho, co mohou nabídnout jen oni - autentického prostředí klášterů plus témata, která přímo dýchají ze zdí. Zajímá Vás, co jedli mniši? Jak se dorozumívali v čase ticha? Jak zakusit přirodu všemi smysly? Pak jste tady správně. Naleznete zde přehled edukačních programů v klášterech a odkazy na ně, do budoucna připravujeme jeho rozdělení podle cílové skupiny.

Broumov - celá škála programů vedených zkušenými lektory z oblasti historické i přírodovědné. Nechybí ani moderní technologie - využítí filmu v projektu Fimfárum. Mezi další zajímavé projekty patří Skriptorium - středověká písárna, Na obědě u benediktinů, Poznej baroko nejen naoko. Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ. Možnost pobytových programů.

Kadaň - ve vegetační sezóně nabízí program pro MŠ Rajská zahrada, pro ZŠ jsou připraveny Pohled do minulosti Kadaně a Život v klášteře, pro SŠ jsou programy zaměřené na výzdobu klášterního kostela, každodennost nebo profesi archeologa, která vyvolá nejednu otázku po smyslu ochrany památek

Plasy - klášter s malířským uměním propojují v Plasích, kde po zrušení žila rodina známých malířů Stretti. Prostřednictvím jejich galerie se pro ZŠ nabízí možnost interpretace obsahu a významu kulturních děl. Speciální  program Práce v bílých rukavičkách pro studenty uměleckých, uměleckoprůmyslových, uměleckořemeslných, knihovnických SŠ a VŠ najdete v rovněž v klášteře sídlícím depozitáři Národního památkového ústavu.

Sázava - Edukační program o životě svatého Prokopa a jeho působení nejen v Sázavském klášteře pro žáky ZŠ. Nově odkryté fresky ukáží výjevy k legendám o sv. Prokopovi. Žáci oblečeni v poutních pláštích plní různé úkoly, které jim pomáhají seznámit se se životem mnicha v klášteře i poustevníka, s jeho ctnostmi a s jeho bojem proti zlu. Program je doplněn o práci s pracovními listy. Na úvodní část navazuje jedna ze tří aktivit (dle Vaší volby): výtvarná dílna, zahrada nebo studánka Voskovka.

Teplá - Hroznatova akademie nabízí programy Klášterní architektura, Kniha a knihtisk, Malíř a malba. Programy existují ve variantách pro všechny věkové skupiny.

Teplice - kromě komentovaných prohlídek expozicemi se můžete do dějin ponořit v programu pro 1. stupeň ZŠ Historie města Teplice. Pozoruhodnou je i počítačová hra o prostorách a čase v klášterech.

Velehrad - pro školy jsou ve Velehradě od jara 2013 nabízeny vzdělávací programy ve třech tématech s odkazem na historii Velehradu, sv. Cyrila a Metoděje a cisterciáky.

Zlatá Koruna - Zlatá Koruna nabízí školám kvalitní pracovní listy pro jednotlivé věkové kategorie, s nimiž se během prohlídky pracuje. Prohlídku je možné ve vybraných dnech doplnit výtvarnou dílnou (písařskou a knihvazačskou) pod vedením zkušených lektorů. Pozornosti pedagogů doporučujeme i literární expozici v klášteře: Místa setkávání.

Žďár nad Sázavou - muzeum ve Žďáře nabízí několik edukačních programů pro žáky a studenty: Odkud je blízko ke hvězdám (1 st. ZŠ), Člověk v domě, dům v člověku (2. st. ZŠ), Stabilitas loci - Žďárský klášterv labyrintu času (SŠ).