Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech
červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Žádné události

Cisterciácká cesta

Vítejte na Cisterciácké cestě! Cisterciácká cesta, nově vytvořená na jaře 2022, je 5000 km dlouhá evropská kulturní stezka, která vede přes šest evropských zemí včetně Česka. Zve Vás po stopách „šedých mnichů“. Dne 31.3. a 1.4.2023 se slavnostně otvírala česká část kolem Plas. Další otevření proběhlo ve Vyšším Brodě, na Velehradě a na jaře 2024 se můžeme těšit na Vysočinu (Žďár n. S.).

Číst dál...

Dobrý den,
děkuji Vám za provozování užitečného a zajímavého webu. Ráda bych se zeptala, podle jakých kritérií zařazujete jednotlivé kláštery. Pokud by to bylo možné, ráda bych navrhla i zařazení bývalého augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. V objektu během celé letní sezony probíhají každodenně prohlídky, kostel Narození Panny Marie je každý den otevřený, v klášteře se koná mnoho různorodých akcí, dvakrát do týdne otevíráme Klášterní klub, malou neformální kavárnu. Snažíme se tento unikátní objekt i s jeho historií co nejvíce otevřít veřejnosti. Naše webové stránky jsou http://www.farnostroudnice.cz/. Za Vaši odpověď budu vděčná.
S pozdravem B. Matiášová

Dobrý den, paní Matiášová,
děkujeme za Váš dotaz i zájem o web Klášterní stezky. Web vznikl jako podpora vzájemných setkávání správců klášterních objektů (zpočátku především cisterciáckých a benediktinských klášterů), která se snažíme několikrát do roka organizovat k vzájemné podpoře, výměně zkušeností i propojení vědecké a světské sféry. Původní záměr byl vytvořit jen cisterciácké stezky, ale od toho jsme z různých důvodů upustili. Pro web jsme tedy začali s kláštery, se kterými máme nějaký kontakt + s těmi, o kterých si myslíme, že by v takovém přehledu neměly chybět. Zatím nechceme vytvářet elektronickou encyklopedii všech našich klášterů, proto zůstaneme u základního výběru. A články zde shromážděné budeme rozšiřovat do hloubky. Velmi rádi ale odkaz na historicky velmi zajímavý a cenný roudnický klášter nějak "propašujeme", minimálně do aktualit. Jednu sekci bychom rozšiřovat chtěli, a to je nabídka edukace. V ní máme v úmyslu zveřejňovat vzdělávací programy od co nejvíce objektů, abychom vytvořili kompletní nabídku pro školy i veřejnost. Bude to ale chvíli trvat.
Se srdečným pozdravem R. Ranochová