Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech
únor 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
Žádné události

Cisterciácká cesta

Vítejte na Cisterciácké cestě! Cisterciácká cesta, nově otevřená v květnu 2022, je 5000 km dlouhá evropská kulturní stezka, která vede přes šest evropských zemí včetně Česka. Zve Vás po stopách „šedých mnichů“. Dne 31.3. a 1.4.2023 se slavnostně otvírá i česká část kolem Plas, možná kráčíte právě po ní.

Číst dál...

Dobrý den,
děkuji Vám za provozování užitečného a zajímavého webu. Ráda bych se zeptala, podle jakých kritérií zařazujete jednotlivé kláštery. Pokud by to bylo možné, ráda bych navrhla i zařazení bývalého augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. V objektu během celé letní sezony probíhají každodenně prohlídky, kostel Narození Panny Marie je každý den otevřený, v klášteře se koná mnoho různorodých akcí, dvakrát do týdne otevíráme Klášterní klub, malou neformální kavárnu. Snažíme se tento unikátní objekt i s jeho historií co nejvíce otevřít veřejnosti. Naše webové stránky jsou http://www.farnostroudnice.cz/. Za Vaši odpověď budu vděčná.
S pozdravem B. Matiášová

Dobrý den, paní Matiášová,
děkujeme za Váš dotaz i zájem o web Klášterní stezky. Web vznikl jako podpora vzájemných setkávání správců klášterních objektů (zpočátku především cisterciáckých a benediktinských klášterů), která se snažíme několikrát do roka organizovat k vzájemné podpoře, výměně zkušeností i propojení vědecké a světské sféry. Původní záměr byl vytvořit jen cisterciácké stezky, ale od toho jsme z různých důvodů upustili. Pro web jsme tedy začali s kláštery, se kterými máme nějaký kontakt + s těmi, o kterých si myslíme, že by v takovém přehledu neměly chybět. Zatím nechceme vytvářet elektronickou encyklopedii všech našich klášterů, proto zůstaneme u základního výběru. A články zde shromážděné budeme rozšiřovat do hloubky. Velmi rádi ale odkaz na historicky velmi zajímavý a cenný roudnický klášter nějak "propašujeme", minimálně do aktualit. Jednu sekci bychom rozšiřovat chtěli, a to je nabídka edukace. V ní máme v úmyslu zveřejňovat vzdělávací programy od co nejvíce objektů, abychom vytvořili kompletní nabídku pro školy i veřejnost. Bude to ale chvíli trvat.
Se srdečným pozdravem R. Ranochová