Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech

Široká nabídka krátkodobých i pobytových vzdělávacích programů pro MŠ, ZŠ, SŠ i VŠ.
Broumovské vzdělávací programy jsou koncipovány tak, aby byly podpořeny všechny vzdělávací oblasti Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Programy jsou vedeny zkušenými lektory, kteří mají pedagogické, přírodovědecké či humanitní vzdělání. Probíhají v unikátních historických prostorách národní kulturní památky broumovského kláštera a klášterní zahrady. Na výběr je z mnoha tematicky odlišených programů, opřených o tradici benediktinského vzdělávání, ... .

V případě zájmu o bližší informace či rezervaci vzdělávacího programu kontaktujte:
Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 734 443 165, +420 491 521 299

Většinu programů včetně Fimfára lze realizovat u vás ve škole, pak je nutné započítat cestovné lektora, které se domlouvá individuálně. (Výjimka: Poznej baroko nejen naoko, Skriptórium)
Většina programů je realizována při minimálním počtu 24 dětí.
V případě vícedenních programů, je ubytování možné v Domě hostů Klášter Broumov

Skriptorium – Středověká písárna

Ukázat jedinečnost Broumovska a podpořit u žáků a návštěvníků pozitivní vztah k přírodě a přírodnímu dědictví chce vzdělávací program Skriptorium sekce EVVO Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Program, který běží od poloviny ledna 2016, navazuje na tradici původního klášterního vzdělávání. Určen je kolektivům MŠ, ZŠ i SŠ v rámci jednodenních či vícedenních pobytových programů. Zábavnou a hravou formou vtáhne děti do světa středověké písárny, odhalí vzácné druhy rostlin, ukáže, jak a čím se kdysi psalo, jak se vytvářely knihy a herbáře, jak se vyráběly přírodní barvy, papír či pergameny.
Typ: několikahodinový, jednodenní či vícedenní pobytový program
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, Skriptorium
Určeno: MŠ, ZŠ, SŠ
Cena: 60 Kč/dítě, délka programu: 1,5 hod. (MŠ)
Cena: 120 Kč/ žák, délka programu: 3 hod. (ZŠ, SŠ)

SKRIPTORIUM – ZA PŘÍBĚHEM PAPÍRU
Cílová skupina: MŠ, 1. + 2. st. ZŠ, SŠ
Víte, co to je pergamen, jak se vyráběl a k čemu sloužil? To vše si ukážeme v nově zrekonstruované středověké papírně, kde se studenti seznámí s technikou výroby papíru. Uvidí a vyzkouší si těžkou práci pergameníka. Dozvědí se, jak se papír vyvíjel a z jakých materiálů vznikal, než došel do podoby, v které ho známe dnes. V neposlední řadě si vytvoříme také ruční papír s vlastním vodoznakem.

SKRIPTORIUM – KOUZLA BAREV
Cílová skupina: MŠ, 1. + 2. st. ZŠ, SŠ
Víte, kdo to byl iluminátor? Že ne? Pojďte tedy s námi do středověké barvírny, která vám jeho profesi představí blíže. Zavedeme vás do světa bádání a experimentování. Máte zde možnost naučit se kulinářskému řemeslu „mistra míchače“ a společně tak vytvořit pomocí různých pracovních technik a postupů barvy různých odstínů a konzistencí.  A to vše bez chemie, na přírodní bázi, podle receptů našich benediktinských předků. Zástěry s sebou!

SKRIPTORIUM – BYL JEDNOU JEDEN PÍSAŘ
Cílová skupina: 1. + 2. st. ZŠ, SŠ
Aneb příběh mnicha, který se stal klášterním písařem. Žáci se dozvědí o středověké profesi písařů a jejich pracovní náplni ve Skriptoriu. V nově vzniklém zázemí klášterního Skriptoria se naučí technice malby a základu písma, vyzkoušejí si psát husím brkem.

SKRIPTORIUM – KNIHA
Cílová skupina: 1. + 2. st. ZŠ, SŠ
Chcete se naučit středověké technice vázání knih? Přijďte si vytvořit autorské dílo s originální vazbou a pečetí. Tento program je nabízen školám v rámci pobytové akce.

KNIHTISK
Cílová skupina: 1. + 2. st. ZŠ, SŠ
Pojďme společně prozkoumat přelomový vynález 15. století. Jak funguje? Kdo ho vynalezl? Vyzkoušíme si tisk psaného slova i ilustrací. Pomocí linorytu vytiskneme svou první stranu knihy. Možná si i celou stranu knihu sami vyrobíme. Společně pronikneme do knihtiskařského řemesla. Tento program bude v nabídce od 1. března 2017.

Filmfárum

Jeden z nejoblíbenějších programů pro žáky základních a středních škol - filmové dílny Filmfárum. Žáci si za přítomnosti zkušeného lektora vyzkouší práci s kamerou, jednoduchou animaci či střih. Vytvoří si filmový tým, který bude tvořit, natáčet, hrát a seznamovat se s filmovým uměním. Ve vzájemné spoluprácí vytvoří film krátké stopáže. Pokud by se vám nechtělo opouštět prostředí školy, lektor může přijet přímo za vámi díky programu Filmfárum u vás ve škole.
Přibližná doba trvání filmové dílny 5 - 6 hodin.
Cílová skupina: ZŠ, SŠ
Cena: 100 Kč / žák - minimální počet žáků 20
V ceně je zahrnuto lektorné, zapůjčení kamer a veškerého technického vybavení.
Více informací a ukázky na www.filmfarum.cz

Nitka a Plátýnko

Děti se pohádkovou formou seznámí s příběhem plátna a textilní výroby na Broumovsku. Experimentální hrou a vlastnoruční výrobou tak  prožijí proces vzniku finálního výrobku.
Doba programu: 1,5 hod  
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ
Cena za žáka: 40 Kč/ 1 dítě

Semínko si pamatuje

Co všechno znají kuchaři? Jak chutnají stará česká jídla? Co dělá bříšku dobře? Pojďme se na chvíli stát skutečnými kuchaři a společně pátrejme po lahodných chutích a lákavých vůních. Příběh semínka dětem názorně ukáže současné rostliny, které se v kraji pěstují a zpracovávají takřka odnepaměti. Ze suché kuličky vzejde život, z tradičních hodnot vzejde poučení pro děti i dospělé.
Doba programu: 1,5 hod
Cílová skupina: MŠ
Cena za žáka: 40 Kč/ 1 dítě

Voda Voděnka

Pohádkové vodní bytosti dětem představí sebe a své vodní kamarády z řeky. V jaké řece se jim líbí? Co je naopak trápí? Pomůžeme nemocnému ráčkovi k uzdravení?
Děti formou her, vyrábění a pohybových aktivit poznají život pod hladinou a získávají kladný vztah k celému vodnímu ekosystému.
Cílová skupina: MŠ
Doba trvání: 1,5
Cena programu: 40 Kč/ 1 dítě

Flora

Program je zaměřen na upevňování poznatků o rostlinné přírodě, vnímání jejích krás a využití pro člověka. Formou her, interaktivních prvků a soutěží si děti uvědomí, co nám příroda dává, jak je zranitelná a jakým způsobem bychom se k ní měli chovat.
Doba programu: 1,5 - 2 hod
Cílová skupina: MŠ, 1. + 2. stupeň ZŠ
Cena: 60Kč/ 1 dítě

Do podzemí s Permoníky

Permoníčci nás provedou světem hornin a nerostů. Ukáží dětem taje podzemí i kouzla neživé přírody. Děti se stanou badateli a pomocí náčiní budou samy hledat pískovcové kameny a pokusí se najít i fosílie.
Délka programu: 1,5 hodiny (MŠ), 2 hod (1. st. ZŠ)
Cílová skupina: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Cena : 40 Kč / dítě (MŠ), 60 Kč / dítě (1. st. ZŠ)

Příběh obilí

Pojďme spolu poznat obilí od semínka, přes klásek až po mouku. Jak sklízeli obilí naši předkové? Co jsou snopy, panáci, hrabla? Jak probíhaly žně? Děti si během programu samy namelou mouku a vyrobí si vlastní müsli pomocí vločkovače.
Doba programu: 2 hod (MŠ), 2-2,5 hod (1. st. ZŠ)
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ
Cena: 60Kč/ 1 dítě

Šest smyslů – vnímej přírodu

Pojďme do přírody za zážitky. Během výletu po Broumovsku se podíváme na přírodu všemi smysly. Objevíme její krásy a zajímavosti. Neobvyklé ale zároveň jednoduché aktivity nám pomohou naučit se přírodu číst a naslouchat jí. Myslíte, že divočina je něco, s čím se ve střední Evropě už nemůžete setkat? Přijeďte na Broumovsko a projděte s lektorem zdejší skalnatou krajinou. Snadno si představíme dávnou pustinu, do které před 800 lety přišli benediktini, objevíme i střípky divočiny.
Doba programu: 2-3 hod (MŠ), 4-6 hod (1. + 2. st ZŠ, SŠ)
Cílová skupina: MŠ, 1. + 2. stupeň ZŠ, SŠ
Cena: 60Kč/ 1 dítě (MŠ), 80,-Kč / dítě (ZŠ, SŠ)

Na obědě u benediktinů

Co všechno znají kuchaři? Jak chutnají stará česká jídla? Stravujete se zdravě a víte, co znamenají šifry a kódy na obalech potravin? A jak jste na tom s křesťanskými tradicemi? Pojďme se na chvíli stát skutečnými kuchaři a společně pátrejme po lahodných chutích a lákavých vůních.  Myslíte, že benediktini jedli svíčkovou nebo pučálku, tušíte, čím mohli sladit? Příběh semínka dětem názorně ukáže současné rostliny, které se v kraji pěstují a zpracovávají takřka od nepaměti. Celý školní den se společně budeme věnovat tématu jídla, jeho historii i tomu, jak svým jídlem ovlivňujeme své zdraví a životní prostředí.
Doba programu: 3 hod
Cílová skupina: 1. + 2. st. ZŠ, SŠ
Cena za žáka: 60 Kč/ 1 dítě

Poznej baroko nejen naoko

Víte, co v češtině znamená portugalský název „barocco“? Kde jinde se seznámit s barokním stavitelstvím a uměním než v jedinečných prostorách broumovského kláštera, který v tomto období prožil mimořádný rozkvět. Přijeďte společně objevit jedinečné krásy barokní architektury a staňte se na chvíli skutečnými architekty.  
Cílová skupina: 3-5 třída ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ
Doba programu: 3 hod
Cena za žáka: 100 Kč (v rámci programu je prohlídka kláštera)
Místo konání: pouze v klášteře

Broumovsko skrytou kamerou

Děti se stanou na chvíli dobrodruhem, vydají se po stopách jelena, zajíce nebo rysa. Promění se v přírodovědce, který umí pozorovat dalekohledem nebo sledovat živou přírodu pomocí fotopastí. Poznají základní druhy zvířat žijících na Broumovsku, uvidí unikátní záběry divočiny pořízené v CHKO Broumovsko – to vše poutavou zábavnou formou pod vedením zkušeného lektora.
Doba programu: 3 hod
Cílová skupina:  1. + 2. stupeň ZŠ, SŠ
Cena za žáka: 80.- (1. st. ZŠ), 60,- (2. st. ZŠ, SŠ)

Za příběhem země

Společně prozkoumáme svět nerostů. Naučíme se rozeznávat jednotlivé horniny, jejich vlastnosti i historii. Pomocí kladívek, houbiček a štětců se sami ponoříme do tajů podzemí a objevíme kouzlo neživé přírody.
Délka programu: 2 hodiny
Cílová skupina: 2. st ZŠ
Cena: 80 Kč / žák

Krajinou děsnou v širé pustině

Myslíte, že divočina je něco, s čím se ve střední Evropě už nemůžete setkat? Přijeďte na Broumovsko a projděte s lektorem zdejší skalnatou krajinou. Snadno si představíme dávnou pustinu, do které před 800 lety přišli benediktini, objevíme i střípky divočiny. Naučíme se vnímat a poznávat přírodu a naslouchat neznámým zvukům. Pochopíme, co museli zvažovat lidé, kteří přišli do zcela divoké krajiny a jak se využívání krajiny plánuje dnes, kdy má za sebou mnoho historických zvratů.
Doba programu: 3-4 hod (2. st. ZŠ), 4-6 hod (SŠ)
Cílová skupina: 2. st ZŠ, SŠ
Cena za žáka: 60 Kč (2. st. ZŠ), 80,- (SŠ)


Pobytové programy

Vážení pedagogičtí pracovníci,
na našich stránkách naleznete širokou nabídku pobytových programů pro jednotlivé stupně škol.
Programy jsou zaměřeny na trvale udržitelný způsob života, globální souvislosti a objevování rozmanitosti přírody. Mohou Vám pomoci jako doplnění školní výuky průřezového tématu Environmentální výchova, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a k rozvíjení mezipředmětových vazeb. Metodika programů dbá na rozvoj klíčových kompetencí - pracujeme interaktivními metodami např. formou simulačních her, řízených diskusí a tvůrčích aktivit.
Ceny:
2 denní – od 980 Kč
3 denní – od 1700 Kč
5 denní – od 2500 Kč
Informace, rezervace:
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 734 443 165, +420 491 521 299

Současné umění v pouzdře baroka - 2denní

Přijďte se seznámit s kulturou současného umění, které je citlivě zasazeno do národní kulturní památky Klášter Broumov. Rádi bychom Vám přiblížili oba směry umění a ukázali, jak je lze vzájemně prolnout. Realizace pobytu je možná jen po dobu konání výstav, které probíhají v měsících květen – září v Galerii Dům.
Typ: 2 denní pobytová akce
Oblast: humanitní, umělecká
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, Galerie Dům, klášterní zahrada
Určeno: pro II. stupeň ZŠ, SŠ a SŠ s uměleckým zaměřením
Rezervace: 14 dní předem

Honba za pokladem Benediktinů - 3 denní

Kdo by neznal slavného loupežníka z Kovářovy rokle? Pojďte s námi prožít příběh, který se opírá o známou báj o náčelníkovi loupežníků Červeném Hánesovi! Celý pobyt bude opřen o základy filmové tvorby, stanete se tedy nejen dobrodruhy, ale i režiséry a herci a vznikne Vám tak originální film.
Typ: 3 denní pobytová akce
Oblast: humanitní, audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada, terén
Určeno: pro I.stupeň ZŠ a II.stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Tajná šifra mnicha Jana - 3denní

Máte rádi záhady a hlavolamy? Vyluštěte spolu s námi jednu z největších záhad mnicha Jana! Jaká to bude? Nechte se překvapit! I na této pobytové akci nebudou chybět základy filmové tvorby a Vy tak budete mít možnost proniknout do světa filmu a dešifrovat jeho zákulisí.
Typ: 3 denní pobytová akce
Oblast: humanitní, audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada
Určeno: pro II. stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Filmfárum - animace - 3denní

Máte rádi animované pohádky a rádi byste si natočili svoji vlastní, ale nevíte, jak na to? Víte, co to je pixilace? Pojďte s námi proniknout do světa filmové tvorby, naučíme Vás základy animovaného filmu, jak pracovat s kamerou, spolupracovat ve štábu, triky ve filmu a další. Výsledkem bude Váš první vlastní animovaný film!
Typ: 3 denní pobytová akce
Oblast: audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada
Určeno: pro I.stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Filmfárum - hraný film - 3denní

Už Vás nebaví natáčet domácí videa a rádi byste se naučili správné technice hraného filmu a dozvěděli se tak, čeho se vyvarovat a co naopak využít? Tak právě pro Vás je tu připravena pobytová akce, která je založena na kořenech filmové tvorby. Projdete s námi proces od počátku vzniku filmu, přes scénář, techniku i aktivní natáčení, až po následnou postprodukci.  Odměnou i vzpomínkou Vám bude Váš vlastní film.
Typ: 3 denní pobytová akce
Oblast: audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada
Určeno: pro II. stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Tajná šifra mnicha Jana - 5denní

Máte rádi záhady a hlavolamy? Vyluštěte s námi jednu z největších záhad mnicha Jana! Jaká to bude? Nechte se překvapit! Ani na této pobytové akci nebudou chybět základy filmové tvorby a Vy tak budete mít možnost proniknout do světa filmu a dešifrovat jeho zákulisí.
Typ: 5 denní pobytová akce
Oblast: humanitní, audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada
Určeno: pro II. stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Po stopách rysa ostrovida - 5denní

Pojďte s námi prozkoumat chráněnou krajinu Broumovska a život v ní. Cílem této pobytové akce je ukázat opomíjená místa a živočichy, kteří tu s námi žijí. Obnovit propojení člověka a živé přírody. Vůdcem smečky i průvodcem nám po celý pobyt bude jeden ze vzácných živočichů na Broumovsku, rys ostrovid. Těšit se můžete i na Land Art. Celý pobyt si děti budou natáčet na kamery v rámci filmových dílen Filmfárum a vzniklý dokument plný zážitků si odvezou domů.
Typ: 5 denní pobytová akce
Oblast: environmentální, audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada, terén
Určeno: pro I. a II. stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Honba za pokladem Benediktinů - 5denní

Kdo by neznal slavného loupežníka z Kovářovy rokle? Pojďte s námi prožít příběh, který se opírá o známou báj o náčelníkovi loupežníků Červeném Hánesovi! Celé pobyt bude opřen o základy filmové tvorby, stanete se tedy nejen dobrodruhy, ale i režiséry a herci a vznikne Vám tak originální film.
Typ: 5 denní pobytová akce
Oblast: humanitní, audiovizuální
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada, terén
Určeno: pro I.stupeň a II.stupeň ZŠ
Rezervace 14 dní předem.

Program na míru

Pokud jste nenašli program, který by splňoval Vaše představy, můžete si vytvořit pobytový program přesně na míru.
Je možné využít i doplňkových aktivit, které nabízí DDM Ulita, kurzy keramiky, návštěvu horolezecká stěny, nebo profesionálně vedené horolezecké kurzy přímo v Broumovských stěnách.
Můžete navštívit i malou minizoo, která se nachází poblíž Broumova, nebo vyrazit na pěší výlet na malebnou vyhlídku Broumovských stěn na Hvězdu. Můžeme zajistit i program v Muzeu papírových modelů, které se nachází 8km od Broumova přímo v centru Police nad Metují.
Náš tým Vám rád pomůže se sestavením programu na míru.
O informace a rezervace pobytových programů prosím kontaktujte naši lektorku emailem:
Martina Junková – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , nebo na mobil: 734 443 165
Na setkání s Vámi se těší tým lektorů VKCB.

Adaptační programy

Cílem těchto programů je adaptace a podpora vztahů v kolektivech, rozvoj komunikace, spolupráce a vzájemné tolerance. Děti se seznamují prostřednictvím psychomotorických her a poznávají se navzájem v rámci skupiny včetně pedagogů. Učí se dodržovat předem domluvená pravidla, komunikovat mezi sebou a dávat zpětnou vazbu spolužákům. Při sestavování programů je možné kompletně využít zkušeností a nabídek Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov http://www.klasterbroumov.cz/cs/vzdelavaci-programy-3, nebo vytvořit Adaptační program na míru ve spolupráci s Vámi.  
Tento projekt finančně podpořily Lesy ČR.
Typ: 2–5 denní program
Oblast: sociální, psychologická
Místo uskutečnění: Klášter Broumov, klášterní zahrada
Ubytování: Dům hostů Klášter Broumov
Určeno: ZŠ, SŠ a SOU
Rezervace: 14 dní předem