Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech
prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Žádné události

Cisterciácká cesta

Vítejte na Cisterciácké cestě! Cisterciácká cesta, nově otevřená v květnu 2022, je 5000 km dlouhá evropská kulturní stezka, která vede přes šest evropských zemí včetně Česka. Zve Vás po stopách „šedých mnichů“. Dne 31.3. a 1.4.2023 se slavnostně otvírá i česká část kolem Plas, možná kráčíte právě po ní.

Číst dál...

Vítejte na Cisterciácké cestě! Cisterciácká cesta, nově otevřená v květnu 2022, je 5000 km dlouhá evropská kulturní stezka, která vede přes šest evropských zemí včetně Česka. Zve Vás po stopách „šedých mnichů“. Dne 31.3. a 1.4.2023 se slavnostně otvírá i česká část kolem Plas, možná kráčíte právě po ní.

Cisterciácká cesta vede po stávajících, již vyznačených turistických stezkách. Nabízí v první řadě pěší putování napříč Evropou. Můžete kráčet po stopách cisterciáků z jednoho kláštera do druhého, tak jak to činili staletí před námi sami mniši. Cisterciáci jsou řádem, který byl založen na jasně definovaných vazbách mezi jednotlivými kláštery: zástupci mateřského a z něj založených dceřiných klášterů se vzájemně navštěvovali. A tento klášterní rodokmen samozřejmě nezůstal omezen na jednu generaci. Dnes na tuto síť navazujeme.
Kromě hlavní trasy napříč Evropou najdete u každé klášterní krajiny malé odbočky a okruhy. Ty Vás zavedou k dalším cisterciáckým zajímavostem daného regionu. Cisterciáci aktivně přetvářeli krajinu, kterou obhospodařovali. Stopy této práce jsou patrné dodnes. Typické prvky cisterciácké krajiny lze objevit po celé Evropě, pokud víte, co hledat: klášter ležící v údolí u vody, četná vodní díla v podobě kanálů, štol a jiných vodních systémů, rybníky, drobné sakrální památky v krajině, staré cesty, aleje, hospodářské dvory a mnohé další. To vše a mnohé další Vás na Cisterciácké cestě čeká.
Typickým příkladem původní cesty je Stará cesta vedoucí z Plas (od gymnázia) původní lipovou alejí do kopce směrem na Sokolku a dál do Mariánské Týnice. Jedna z nejkrásnějších částí je právě úvodní stoupání.
Cisterciácká cesta je jedním z plodů projektu Cisterscapes - Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Základem projektu je princip jednoty v rozmanitosti, neboť cisterciáci měli svá jednotná pravidla přizpůsobovaný místním podmínkám v dané zemi. Síť Cisterscapes byla založena v roce 2019 a zviditelňuje přeshraniční kulturní dědictví cisterciáckých krajin. Do sítě patří celkem 17 partnerů z pěti evropských zemí, včetně řady aktivních klášterů. V České republice se jedná o kláštery Plasy, Velehrad, Vyšší Brod a Žďár nad Sázavou. Síť, kterou koordinuje Zemský okres Bamberg jako součást klášterní krajiny Ebrach, v současné době žádá o udělení Označení Evropské dědictví (European Heritage Label).

Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Přesný průběh cesty v celé délce i dílčí trasy ZDE. Možnost též stažení gps dat. Viz též mapy.cz.

mapa CistCesta