Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech

Muzeum nové generace, Infocentrum, obchod, Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze: celoročně
XI-IV: út-ne 9-17
V-VI, XI-X: út-ne 9-18
VII-VIII: denně 9-18
Prohlídková trasa Po stopách Santiniho: X-IV: mimo pondělí jen předem objednané skupiny (tel. 602 565 309, po-pá 9-17)
areál bývalého kláštera (zámku): celoročně volně přístupný veřejnosti
Poutní areál na Zelené hoře:
XI-III: zavřeno
IV, X: so, ne, svátky 9-17 (poslední prohlídka v 16 hod, v so v 15 hod)
V-IX: denně 9-17 (poslední prohlídka v 16 hod, v so v 15 hod)
Pohřebiště a ambity okolo poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou otevřeny v souladu s přístupem na pohřebiště:
I-II, XI, XII: 8-17; III, X: 8-18; IV-IX: 7-20; Památka zesnulých (28. X. - 7. XI.): 8-20, Vánoční svátky (23. XII. - 27. XII): 8-12

Prohlídkové okruhy:

Po stopách Santiniho
prohlídka s průvodcem
délka: 50–90 minut
uvidíte: Mariánský sloup, prelatura, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, konvent, studniční kaple a rajský dvůr, sádky, hráz Konventního rybníku
Informační brožurku najdete zde.
Vstupné (plné / snížené / rodinné / skupiny školy a senioři nad 10 osob): 150 / 100 / 375 / 70
Barok pas: Speciální pas na sezónu 2017 zahrnující: Muzeum nové generace, prohlídková trasa Po stopách Santiniho, Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze 220 / 170 / 490
V rámci zakoupené vstupenky do Muzea nové generace a Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze máte slevu 10,- Kč na vstupenku do Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Možnost koupit vstupenky online.

Muzeum nové generace
čas na prohlídku: 45-75 min, dle zájmu
Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku za posledních osm století s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké.
Přízemí expozice je věnovano cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do barevného světa baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě!
Přístupné s audioprůvodcem, celkem 50 zastavení, dle čísla zastavení navolíte zvukovou stopu, doprovozeno moderními technologickými prvky (u některých je třeba synchronizovat zvukovou stopu daného zastavení, např. kniha s otáčivými listy)
(vystavené exponáty zapůjčila řada českých institucí
Informační brožura ZDE
Průvodce muzeem ZDE
Vstupné (plné / snížené / rodinné / školní a seniorské skupiny nad 10 osob): 150 / 100 / 375 / 70
Barok pas: Speciální pas na sezónu 2017 zahrnující: Muzeum nové generace, prohlídková trasa Po stopách Santiniho, Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze 220 / 170 / 490
V rámci zakoupené vstupenky do Muzea nové generace a Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze máte slevu 10,- Kč na vstupenku do Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Možnost koupit vstupenky online.

Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze
Stálá výstava: barokní malířství a sochařství
délka prohlídky 45 min
Vybraný soubor uměleckých děl středoevropské provenience (Čechy, Morava, Rakousy, zároveň však i italské a španělské importy) evokuje především kulturní prostředí klášterů 17. a 18. století. Vedle děl s náboženskou tematikou, jež tvoří těžiště této expozice, vybrali autoři Lenka Stolárová a Vít Vlnas obrazy a sochy charakteristické pro barokní klášterní sbírky. Výstava barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze navazuje jak na historickou tradici klášterních galerií, tak na zdejšího genia loci, spjatého v prvé řadě s barokními památkami evropského významu.
Z velkých jmen barokního malířství v Čechách jsou zastoupeni Karel Škréta, Michael Václav Halbax, Petr Brandl a Jan Kupecký; sochařství reprezentují mimo jiné Matyáš Bernard Braun i málo známý, ovšem neméně schopný Braunův synovec Antonín; nechybí ani práce z dílen Ferdinanda Maxmiliána Brokofa či Ignáce Františka Platzera. Expozici Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze byla udělena záštita České komise pro UNESCO.

Naučné stezky kolem Konventního a Bránského rybníku
Procházka po značených stezkách: 60-90 minut
Bez průvodce, přístupné bez omezení, zdarma
Dva vycházkové okruhy v délce 2,1 a 2,6 km kolem Konventního a Bránského rybníku představí nejen další Santiniho stavby v okolí zámku, ale i místa s nejvyšší ochranou přírody.
Vycházkový okruh A v délce 2,1 km je situován do okolí Bránského rybníku a představí dvě stavby významného českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla – Hospodářský dvůr Lyra a Dolní hřbitov.
Vycházkový okruh B v délce 2,6 km je výletem do míst s nevyšší ochrannou přírody a krajiny. Provede Vás působivým prostředím okolí rybníku Konvent, nabídne výhledy na rybník, zámek a v neposlední řadě na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato trasa je nenáročná a terén je vhodný i pro kočárky. Naučná stezka není určena pro cyklisty – na naučnou stezku vedoucí kolem rybníka je vjezd cyklistům zakázán.
Trasa začíná u žďárského zámku a část cesty je totožný s okruhem A. Poté pokračuje rovně k Zelené hoře. Přibližně ve třech čtvrtinách cesty zatáčí naučná cesta doleva a dále obchází rybník, protíná PP Louky u Černého lesa, přičemž znovu vede přes Stržský potok. Stezka se opět pomalu stáčí k zámku a zpět na Santiniho ulici, kde zabočuje doleva zpátky k zámku.
Průvodce naučnou stezkou ZDE.

Poutní areál na Zelené hoře
prohlídka s průvodcem, začíná zpravidla každou celou hodinu.
Délka prohlídky je 45 minut. Délka prohlídky zahrnuje i čas na samostatnou prohlídku kostela, fotografování, případné dotazy či krátkou modlitbu.
Během komentované prohlídky, jejíž část probíhá uvnitř kostela, jsou kostel i pokladna uzavřeny (Pokladna se nachází v kostele). Prohlídka uvnitř kostela trvá cca 20 minut.
Návštěvnický provoz je řízen podle aktuálních provozních podmínek. Prohlídky se neprovádějí v době konání církevních obřadů, kulturních akcí a v dalších odůvodněných případech
částečně bezbariérový vstup: Povrh cesty je nerovný, nezpevněný a při dešti a sněhu kluzký.
Téměř bez překážky se do památkového areálu dostanete pouze jihovýchodní vstupní branou od malého parkoviště. Bez překážky můžete projet celý ambit, který je okolo celého kostela. Pro překonání schodu při vstupu do kostela máme zhotoven přenosný dřevěný nájezd. Po kostele se lze pohybovat bez překážek.
Vstupné (plné / snížené / rodinné): 110 / 60 / 250
Hromadné vstupné (nad 10 osob) při hromadné platbě (plné / snížené): 100 / 50
V rámci zakoupené vstupenky do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého je sleva 20% na vstupné do Zámku Žďár nad Sázavou (Muzeum nové generace, Prohlídková trasa Po stopách Santiniho, Barokní galerie, Barokní pas). Sleva se neposkytuje na všechny druhy vstupenek. Více informací přímo na pokladně Zámku Žďár nad Sázavou.
Možnost rezervace mimo sezónu i otevírací dobu: min. 10 osob, alespoň 3 dny předem, využijte emai (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)l, rezervační formulář či mob: +420 724 758 993 (telefon dostupný v období leden - březen pouze od pondělí do pátku, od 9 do 16 hodin). Jednotné vstupné 110,-Kč