Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech
duben 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Žádné události

Klášterní krajina

Tento rok probíhá v rámci Evropského roku kulturního dědictví projekt zaměřený na cisterciácké klášterní krajiny ve střední Evropě - Rozmanitost v jednotě.

Více ZDE.


Památkové objekty otevírají pozvolna brány školám a připravují smysluplné programy, které vhodně doplňují školní výuku a vycházejí ve většině případů z rámcových vzdělávacích programů. Využívají přitom toho, co mohou nabídnout jen oni - autentického prostředí klášterů plus témata, která přímo dýchají ze zdí. Zajímá Vás, co jedli mniši? Jak se dorozumívali v čase ticha? Jak zakusit přirodu všemi smysly? Pak jste tady správně. Naleznete zde přehled edukačních programů v klášterech a odkazy na ně, do budoucna připravujeme jeho rozdělení podle cílové skupiny.

Broumov - celá škála programů vedených zkušenými lektory z oblasti historické i přírodovědné. Nechybí ani moderní technologie - využítí filmu v projektu Fimfárum. Mezi další zajímavé projekty patří Skriptorium - středověká písárna, Na obědě u benediktinů, Poznej baroko nejen naoko. Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ. Možnost pobytových programů.

Kadaň - ve vegetační sezóně nabízí program pro MŠ Rajská zahrada, pro ZŠ jsou připraveny Pohled do minulosti Kadaně a Život v klášteře, pro SŠ jsou programy zaměřené na výzdobu klášterního kostela, každodennost nebo profesi archeologa, která vyvolá nejednu otázku po smyslu ochrany památek

Plasy - klášter s malířským uměním propojují v Plasích, kde po zrušení žila rodina známých malířů Stretti. Prostřednictvím jejich galerie se pro ZŠ nabízí možnost interpretace obsahu a významu kulturních děl. Speciální  program Práce v bílých rukavičkách pro studenty uměleckých, uměleckoprůmyslových, uměleckořemeslných, knihovnických SŠ a VŠ najdete v rovněž v klášteře sídlícím depozitáři Národního památkového ústavu.

Teplá - Hroznatova akademie nabízí programy Klášterní architektura, Kniha a knihtisk, Malíř a malba. Programy existují ve variantách pro všechny věkové skupiny.

Teplice - kromě komentovaných prohlídek expozicemi se můžete do dějin ponořit v programu pro 1. stupeň ZŠ Historie města Teplice. Pozoruhodnou je i počítačová hra o prostorách a čase v klášterech.

Velehrad - pro školy jsou ve Velehradě od jara 2013 nabízeny vzdělávací programy ve třech tématech s odkazem na historii Velehradu, sv. Cyrila a Metoděje a cisterciáky.

Zlatá Koruna - Zlatá Koruna nabízí školám kvalitní pracovní listy pro jednotlivé věkové kategorie, s nimiž se během prohlídky pracuje. Prohlídku je možné ve vybraných dnech doplnit výtvarnou dílnou (písařskou a knihvazačskou) pod vedením zkušených lektorů. Pozornosti pedagogů doporučujeme i literární expozici v klášteře: Místa setkávání.

Žďár nad Sázavou - muzeum ve Žďáře nabízí několik edukačních programů pro žáky a studenty: Odkud je blízko ke hvězdám (1 st. ZŠ), Člověk v domě, dům v člověku (2. st. ZŠ), Stabilitas loci - Žďárský klášterv labyrintu času (SŠ).