Putování po klášterech
Každý klášter má svého historického ducha
Edukace v klášterních prostorech

XI–III: na objednání
VII–VIII: út–ne 11–17
IV–VI, IX–X: út–pá 15–16, so + ne 11–17
(prohlídky začínají v celou hodinu)

Stálé expozice s možností prohlídky

1. okruh: Pohledy do minulosti Kadaně
Několik zastavení v kadaňské minulosti odpoví na otázku, jak fungovalo středověké město i jak se proměňovala jeho tvář. Kromě jiných zajímavostí spatříte ku příkladu listinu s první zmínkou o Kadani či nejstarší kadaňskou pečeť. Nechybí ani popravčí meč. Dále pak nahlédnete do útrob měšťanského domu a poznáte rozmanitost cechovních symbolů. Díky umění baroka se seznámíte se svatou Rodinou i jinými jejími nebeskými kolegy.
Vstupné: 30 Kč /os.

2. okruh: Život v klášteře
V květnu 2004 došlo k otevření další nové expozice Městského muzea. Vznikla v součinnosti Města Kadaně, Ústeckého kraje, Biskupství litoměřického, Oblastního muzea v Chomutově, Státního okresního archivu v Kadani a dalších institucí. Je umístěna v přízemí kláštera, který sám o sobě tvoří významný "exponát". Inspiruje totiž utváření této stálé výstavy a ta jej pak zpětně dopl ňuje. Architektura i vybavení klášterní budovy, včetně umělecko-řemeslných děl, jakými jsou např. nástěnné malby, tvoří nedílnou součást kulturní nabídky, kterou muzeum svým návštěvníkům zprostředkovává. Součástí putování muzeem je i prohlídka gotického klášterního kostela s barokním mobiliářem.
Návštěvník nově otevřené expozice s historickým zaměřením projde z klášterní vrátnice do křížové chodby, kde jsou vystavena některá díla se vztahem ke klášteru jako působišti františkánského řádu. Spolu s kostelem si bude moci prohlédnout sakristii s ukázkou bohoslužebných potřeb. Dveřmi někdejší klausury, která vymezovala prostředí odloučení rozjímajících řeholníků od rušivých podnětů okolního světa, se projde dalšími rameny křížové chodby hlouběji do útrob klášterní budovy ke kapli sv. Kateřiny. Ta je sice nyní dočasně uzavřena, jelikož poskytuje zázemí doemontovaným součástem hlavního oltáře klášterního kostela, ale prosklenými barokními dveřmi je možno do ní nahlédnout.
Trasa vede dále k rajskému dvoru s restaurovanou pozdně gotickou fasádou z roku 1500 a také do obvodu klášterní kuchyně a jídelny. Právě v jižním traktu budovy, v předsíni jídelny, je možno se blíže seznámit se vznikem františkánství a životy významných světců řádu. Je zde k vidění i typické františkánské řeholní roucho. Ke slovu se dostane také stavební historie kláštera. Expozice ji přibližuje převážně za pomoci archeologických nálezů a jiných objektů, dokumentujících vývoj budovy již od doby jejího vzniku na konci 15. století. Po bocích předsíně se nachází jídelna s barokním zařízením a komora s vchodem do původně zásobárenského sklepa. V komoře se rozvíjí téma středověké kuchyně.
Budova kláštera je známa i svými sklípkovými klenbami, které jsou v ní použity celkem ve třech prostorách. Podle jedné z teorií sloužily místnosti se sklípkovou klenbou jako prostory vyhrazené spíše zakladatelskému rodu pánů Hasištejnských z Lobkovic. Jednalo by se tak o velice luxusní interiéry palácového typu.
Celé první patro zaujímá dormitář - cely řeholníků. V jedné ze dvou cel, přístupných v rámci 2. prohlídkového okruhu, je volně rekonstruováno prostředí soukromého pokoje řeholního bratra, ve jiné cele je umístěn hodinový stroj z 18. století (uvádí se do provozu jen při mimořádných příležitostech, např. ve dnech otevřených dveří).
Vstupné (základní / snížené / rodinné): 70 / 30 / 140

3. okruh: Mineralogie, geologie, archeologie
Region severozápadních Čech může být právem hrdý na své nerostné bohatství! Dokládá to přehled mineralogických zajímavostí i ukázky zkamenělých rostlin a živočichů z regionu. Výstava zpřístupňuje nálezy krušnohorských polodrahokamů, používaných ve 14. století k výzdobě kaple sv. Václava ve Svatovítském chrámu v Praze i císařských kaplí na Karlštejně. Mapuje také těžbu a zpracování vybraných surovin od doby kamenné po vrcholný středověk, včetně ukázky sklářské huti.
Vstupné: 30 Kč /os.